Ulotka promocyjna szkoły

Dotacja celowa OPW

Na podstawie umowy zawartej w dniu 30 listopada 2023 r. pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a Powiatem Żyrardowskim szkoła otrzymała wsparcie na zakup wszystkich elementów ubioru dla 30 uczniów OPW rozpoczynających naukę w klasie I w roku szkolnym 2023/2024 (tzw. pakiet ubiorczy ucznia OPW) oraz zakup wyposażenia specjalistycznego dla całego OPW, które rozpoczęło funkcjonowanie w roku szkolnym 2023/2024  (tzw. pakiet szkoleniowy OPW)

Dotacja została przyznana Powiatowi Żyrardowskiemu na zakup pakietu szkoleniowego OPW oraz pakietu ubiorczego ucznia OPW dla 30 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Całkowita wartość zadania: 128 500 zł z czego:

• 102 800 zł – dotacja celowa przyznana przez Ministra Obrony Narodowej, co stanowi 80% kwoty potrzebnej do sfinansowanie zadania
  • 25 700 zł – wkład własny Powiatu Żyrardowskiego,  co stanowi 20% kwoty potrzebnej do sfinansowania zadania

Celem finansowanego zadania jest wyposażenie uczniów OPW w zestaw jednolitego ubioru oraz szkoły w wyposażenie specjalistyczne służące do relacji programu szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego.

Patronat 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej

Szkoła posiada porozumienie o współpracy z 38.Sochaczewskim Dywizjonem Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr Feliksa Kozubowskiego w zakresie realizacji zajęć praktycznych w oddziale przygotowania wojskowego (OPW) przez patronacką jednostkę wojskową

Zdrowie dla Ziemi

Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego

Uroczystości upamiętniające dwóch wielkich Polaków Czesława Tańskiego i Jego syna Tadeusza Tańskiego

W piątek 4 października 2019 r. oddaliśmy hołd Czesławowi Tańskiemu, który od 39 lat jest Patronem naszego Liceum, i jego synowi Tadeuszowi Tańskiemu, Wizjonerom i Geniuszom polskiej myśli technicznej II Rzeczypospolitej.

Uroczystość uzyskała cztery patronaty honorowe: Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Patronat Ministerstwa Obrony Narodowej, Patronat Ministerstwa Edukacji, Patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomysłodawcą i fundatorem pomnika Patrona jest pilot PLL LOT kpt. Wojciech Tomaszewski – przyjaciel szkoły, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za tę inicjatywę i niezapomniany dar.
Autorem projektu pomnika jest Łukasz Stożek.

Za udział w uroczystości dziękujemy pocztom z pięciu szkół:

• Zespołowi Szkół Mechanicznych z Nowego Sącza (pierwsza szkoła w Polsce im. Tadeusza Tańskiego, której nadanie imienia miało miejsce w 1958 roku),
  • Zespołowi Szkół nr 2 z Żyrardowa,
  • Zespołowi Szkół nr 3 z Wiskitek,
  • Zespołowi Szkół z Mszczonowa,
  • Liceum Ogólnokształcącemu im. Szarych Szeregów z Mszczonowa.

Czesław Tański w swoim pamiętniku napisał:

„Chciałbym, aby to moje nędzne istnienie nie poszło kiedyś na marne”.

Stwierdzam z dumą: „Nie poszło”.

Czujemy się spadkobiercami dziedzictwa i marzeń i popularyzatorami dokonań Tańskich. Dziękuję wszystkim uczestnikom uroczystości poświęconej tym dwóm wielkim Polakom.

Dyrektor Szkoły Urszula Matusiak

Projekt „Akademia Kompetencji”

Strona projektu “Akademia Kompetencji” <<

Projekt „Akademia Kompetencji” realizowany był przez Powiat Żyrardowski w  Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej w okresie od 01.08.2017r. do 31.07.2019r.

Wystawa “Wizjonerzy i Geniusze” – 16 maja 2019 r. – Sejm RP

Medal

W dniu 16 listopada 2018 r. prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula, wręczył najwyższe polskie odznaczenie szybowcowe dla Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Wirtualna ścieżka dydaktyczna im. Cz. Tańskiego

Link do wirtualnej ścieżki dydaktycznej stworzonej w ramach projektu uczniowskiego:

Quest “W ślad za wybitnymi Puszczy Mariańskiej i Olszanki”

Zapraszamy do wzięcia udziału w queście > pobierz PDF <

Broszura w języku angielskim

W ramach projektu "Akademia Kompetencji" uczniowie tworzą broszurę o Naszym Liceum w języku angielskim. Zajrzyj i zobacz fragment o Naszym Patronie > pobierz  PDF <

Animacja poklatkowa

Film poklatkowy “Kto mu dał skrzydła?” zrealizowany w ramach projektu uczniowskiego przez Sylwię Bechcicką, Weronikę Buczną, Franciszka Lemiesza, Michała Oziębłego, Aleksandrę Polińską, Wiktorię Rypkowską pod opieką Anny Rogali.

Pogoda w Puszczy Mariańskiej

Wyniki pomiarów szkolnej stacji metrologicznej http://infomet.nazwa.pl/meteo/puszcza_marianska/gauges.htm

Było… nie minęło

„Zdarzyło się w Puszczy Mariańskiej”