Debata “Zmiany na rynku pracy”

W piątek, 10 marca 2023 Szkolna Agencja Informacji Dziennikarskiej (SAID), która w ramach programu Erasmus+ działa w LO im. Czesława Tańskiego, zorganizowała debatę dla uczniów klas trzecich na temat zmian na rynku pracy.
Puszczańskie liceum już dawno zaadoptowało słynną dewizę Seneki, która mówi, że „uczymy się dla życia nie dla szkoły”, a truizmem byłoby przypominanie, że jednym z podstawowych elementów tego życia będzie około 40 lat satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy.
Mimo, że ten fakt – cytując klasyka- stanowi tak zwaną „oczywistą oczywistość” zagadnienia rynku pracy są tematem ogólnie dość obcym zarówno uczniom jak i programom szkolnym. A przecież nie każdy za abiturientów szkół średnich, zwłaszcza ogólnokształcących podejmie i ukończy studia wyższe.
Co więcej dla pracodawców dyplom już dawno przestał być gwarantem tego, że starający się o prace kandydat spełni wymagania i oczekiwania pracodawców, którzy coraz częściej powtarzają „nie zatrudniamy dyplomów – zatrudniamy osoby z dyplomem, które oprócz wiedzy teoretycznej posiadają szeroko rozumiane kompetencje społeczne, rozbudowane praktyczne umiejętności oraz pozytywną postawę w zakresie ustawicznego kształcenia i poszerzania tychże”.
Z tymi właśnie wyzwaniami postanowili się zmierzyć redaktorzy SAID przygotowując debatę na temat zmian na rynku pracy dla swoich kolegów z klas trzecich, którzy już za kilka miesięcy staną się czwartoklasistami muszącymi zmierzyć się z wyzwaniem co dalej po maturze. Czteroosobowy skład panelistów przygotował dość skondensowaną porcję wiedzy na temat współczesnych i przyszłych zwodów, wynagrodzeń i oczekiwań pracodawców.
Inaczej niż tradycyjnie wykorzystywane w szkole debaty na argumenty, czyli tzw. „Debaty Oxfordzkie”, w których publiczność głosuje na zwycięzcę debata przygotowana przez SAID była debatą publiczną, w której publiczność nie tylko mogła zadawać pytania panelistom, ale w której także paneliści i eksperci stymulowali dyskusję pytając obecnych o ich zdanie na takie tematy jak:
1. Jak znane są im trendy obecnego rynku pracy?
2. Co myślą i wiedzą o obecnych i nowych zawodach?
3. Czy uważają, że obecny system kształcenia spełnia swoją rolę w przygotowaniu ich do wyboru zawodu, etc.
Udział w debacie wzięli: Pan Stanisław Nalej Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego, Pani Kinga Kwiatkowska wykładowca akademicki z Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie z Opiekunem oraz przedstawiciele mediów: Pani Barbara Chlewicka z Radia Fama oraz Pan Tadeusz Sułek z Życia Żyrardowa.
Previous Article
Next Article