Od wczoraj w „U nas”

Jasiek pędzący na koniu, Wernyhora przekazujący róg Gospodarzowi, czapka z pawim piórem – to tylko niektóre z tematów obrazów namalowanych przez Wiktorię Rypkowską, Weronikę Buczną i Weronikę Suchecką pod opieką Pani Anny Rogali w ramach projektu „<<Wesele>> w obrazie”. Od 26 listopada 2017 roku prace można oglądać w Galerii „U nas” w Puszczy Mariańskiej.

Mało czasu, dużo pracy

Sześć uczennic w sześć tygodni przygotowało wystawę złożoną z dziewięciu obrazów trzech uczennic oraz 13 reprodukcji znanych malarzy. Dziewczyny musiały nie tylko poznać treść utworu, ale też twórczo go przełożyć na język malarstwo. Wyszło wspaniale. Chapeau bas!
Podczas gdy uzdolnione plastycznie uczennice malowały, Klaudia Czarnowska, Natalia Pawlik i Wiktoria Major przygotowywały opisy obrazów. Obrazy uczennic opatrzyły cytatami z „Wesela” i „Plotki o <<Weselu>> Wyspiańskiego”. Do dzieł S. Wyspiańskiego, J. Matejki, L. de Laveaux, obrazów Matki Bożej oraz plakatu do „Wesela” dołączone były lakoniczne treści związane z dramatem.
Nie zabrakło akcentu lokalnego – portretu Honoraty Leszczyńskiej pędzla samego Wyspiańskiego i fotosu ze spektaklu „Wesele”, w którym Pana Młodego grał Jerzy Leszczyński – aktor z Olszanki.

Klasyczne piękno naszych licealistek

Wczorajszy wernisaż, który uroczyście rozpoczęła Pani Mirosława Łada, był pięknym zwieńczeniem pracy. Towarzyszył mu poczęstunek przygotowany w symbolicznych biało-czerwonych barwach i nauka krakowiaka.
Skromne obrazki oprawione w delikatne drewniane ramki, piękne autorki z klasą, ale i z wrodzoną skromnością opowiadające o swoich pracach dla mnie były ucieleśnieniem klasycznego piękna – dobra, prawdy i piękna.
Dziękuję za przygotowanie plakatu Michałowi Oziębłemu, a za pomoc P. Marzenia Janczak i P. Aleksandrze Urbaniak.

Anna Rogala

Previous Article
Next Article