Rekrutacja
Terminarz Dni otwarte Oferta klas Zasady rekrutacji


Informujemy, że rekrutacja do klas pierwszych została zakończona.
Brak wolnych miejsc.
System rekrutacyjny: https://www.nabor.pcss.pl/zyrardow/szkolaponadpodstawowa/
Drodzy Moi, Przyszłe Uczennice i Przyszli Uczniowie Naszego Liceum,
za Wami pierwszy semestr roku szkolnego 2022/23. Przed Wami egzamin ósmoklasisty i wybór szkoły średniej. To ważna decyzja, która niesie ogromną zmianę w życiu. To wybór determinujący cztery najbliższe lata. Dla każdego z Was to także pierwszy krok w dorosłość. Wasi Rodzice i Dziadkowie mogą teraz patrzeć, jak stajecie się samodzielni i niezależni.
Właściwa decyzja dotycząca wyboru szkoły średniej to początek projektowania własnej przyszłości. Człowiek jest indywidualnością i może przeżyć wyłącznie swoje życie i o nim decydować. Każdy powinien znaleźć najlepszą dla siebie szkołę. Taką, która pomoże codziennie wygrywać wyścig z sobą o bycie coraz lepszym: uczennicą/uczniem, koleżanką/kolegą, przyjaciółką/przyjacielem, dorastającym młodym człowiekiem i odpowiedzialnym członkiem swojej rodziny. Pomyślcie zatem, kim jesteście teraz, i spróbujcie sobie wyobrazić, kim chcecie być w 2027 roku, kiedy odbierzecie świadectwo dojrzałości.
Wejście w nowe środowisko zawsze jest trudne, dlatego często idziecie za grupą – przyjaciółmi, znajomymi. Jednak dorosłe życie, do którego będzie Was przygotowywać szkoła średnia, jest pełne zmian i wyzwań, a koleżanki i koledzy ze szkoły rzadko będą towarzyszyli Wam przez całe życie. Zachowując przyjaźnie, trzeba podążać własną drogą.
Dlatego tak ważne jest wybranie szkoły, która oferuje przyjazne, bezpieczne, edukacyjnie rozwijające środowisko. Szkoły, w której będziecie mogli zdobywać wiedzę, uczyć się, jak nawiązywać i podtrzymywać wartościowe relacje, podejmować odpowiedzialne decyzje i poznawać otaczający Was świat w ramach interesujących krajowych i międzynarodowych projektów. Szkołę, która uczy nie dla szkoły, lecz dla życia.
Ten bardzo ważny wybór, przed którym stoicie, przedyskutujcie z rodzicami, dziadkami, starszym rodzeństwem i przyjaciółmi. Czytajcie o szkołach, które rozważacie jako miejsce odpowiednie dla Was, odwiedzajcie je, ale ostateczną decyzję podejmijcie samodzielnie, zgodnie z intuicją. Zapraszam na Dni Otwarte, które odbędą się 24 marca oraz 31 maja. Spotkacie się wtedy nie tylko z kadrą pedagogiczną, ale także z uczniami naszej, a, miejmy nadzieję, także już niedługo Waszej szkoły.
Wybierz Nas i zaprojektuj z Nami Swoją przyszłość.
Dyrektor Liceum im. Czesława Tańskiego
Urszula Ewa Matusiak
Dni otwarte
Zapraszamy na dni otwarte
24 marca 2023 r. w godz. 9-14
31 maja 2023 r. w godz. 15-19
Terminarz rekrutacji
dla klasy 1a i 1b 15.05-19.06.2023 r. do godz. 15.00 (w godz. 8:00-15:00)
Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (wniosek wypełniony i wygenerowany w systemie elektronicznym – podpisany przez kandydata i przez przynajmniej jednego rodzica/opiekuna prawnego) składany do szkoły pierwszego wyboru.
dla klasy 1m 15.05-29.05.2023 r. (w godz. 8:00-15:00)
Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły do oddziału przygotowania wojskowego, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (wniosek wypełniony i wygenerowany w systemie elektronicznym – podpisany przez kandydata i przez przynajmniej jednego rodzica/opiekuna prawnego) składany do szkoły pierwszego wyboru.
dla klasy 1m 7.06.2023 r. godz. 16:30 (środa)
Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej dla kandydatów do oddziału przygotowania wojskowego. Przed sprawdzianem sprawności fizycznej należy złożyć oświadczenie rodzica o dobrym stanie zdrowia.
Informacja o próbie sprawności fizycznej do Oddziału Przygotowania Wojskowego
dla klasy 1m 13.06.2023 r.
Podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali
pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej, – informacja pod numerem telefonu 468318166
23.06-12.07.2023 r. do godz. 15.00
Uzupełnienie wniosku o: świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty – kopia poświadczona za zgodność z oryginałem;
oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.
Do 18.07.2023 r.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły.
21.07.2023 r.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
21-26.07.2023 r. do godz. 15.00
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty
+2 zdjęcia, oświadczenie o religii/etyce, wybór przedmiotów rozszerzonych, dokumentacja od pielęgniarki szkolnej , opinie i orzeczenia (jeśli takie kandydat posiada)
27.07.2023 r. do godz. 14:00
Podanie do publicznej wiadomości listy uczniów przyjętych do klas pierwszych LO im. Czesława Tańskiego.
Oferta Klas w Liceum im. Czesława Tańskiego na rok szkolny 2023/2024
Klasa 1a Akademicka
To oferta dla uczniów aktywnych, zainteresowanych nauką i lubiących się uczyć. Dla absolwentów szkół podstawowych chcących rozwijać talenty, predyspozycje i pasje, poszerzać zakres oraz pogłębiać poziom wiedzy ogólnej w sposób, który jak najlepiej przygotuje ich do kontynuowania nauki na uczelniach wyższych o dowolnych kierunkach w kraju lub za granicą.
To oferta dla uczniów zainteresowanych służbą publiczną, wolontariatem, działalnością społeczną oraz nabyciem umiejętności samo-prezentacji i samorozwoju. Uczniom tej klasy szkoła oferuje udział w konkursach i olimpiadach oraz organizowaniu, przygotowywaniu, prowadzeniu oraz uczestniczeniu w debatach publicznych na tematy najbardziej istotne dla wykształcenia i poszerzenia kompetencji, poznawczych, analitycznych i społecznych oraz dalszego rozwoju edukacyjnego. Zainteresowani uczniowie będą także mieli możliwość uczestnictwa w różnorodnych projektach krajowych (Zwolnieni z Teorii i innych) oraz zagranicznych w tym ERASMUS+i e-Twinning.
Rozszerzenia:
- język angielski
- geografia lub biologia (1 do wyboru)
- matematyka lub wiedza o społeczeństwie (1 do wyboru)
Przedmioty punktowane:
- język polski
- matematyka
- język angielski
- geografia/biologia
Najbardziej prawdopodobne kierunki studiów dla absolwentów
- Administracja Publiczna
- Medycyna
- Biotechnologia
- Nauki ścisłe
- Marketing/Zarządzanie
- Hotelarstwo/Turystyka
- Farmacja
- Ochrona Środowiska
- Medycyna/Farmacja
- Nauki przyrodnicze
- Nauki politechniczne
Klasa 1b Biznes i Usługi Turystyczne
Klasa składa się z dwóch grup: 1) Biznes; oraz 2) Personel Pokładowy i Obsługa Naziemna Lotniska (PPiONL)
Grupa Biznes
To oferta dla uczniów przedsiębiorczych, zainteresowanych nauką i lubiących się uczyć, posiadających predyspozycje do pragmatycznego stosowania wiedzy, opracowywania i wdrażania projektów w nachyleniu biznesowym. Dla chętnych, którzy wykazują się cechami i postawą charakterystyczną dla lidera oraz są zainteresowani pracą w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych lub prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
W trakcie nauki w klasie biznesowej, oprócz zdobywania wiedzy ogólnej zgodnie z podstawą programową, uczniowie będą mieli możliwość samorozwoju; poznania podstaw kompetencji menadżerskich; praktycznych podstaw zarządzania; poznania i rozbudowania swoich cech osobowości; krytycznego myślenia w budowaniu własnej postawy; oraz praktycznego wachlarza kompetencji zarządczych i przywódczych.
Grupa Personel Pokładowy i Obsługa Naziemna Lotniska – pod patronatem PLL LOT
To oferta dla uczniów aktywnych i ciekawych świata, zainteresowanych nauką i lubiących się uczyć, którzy marzą o podniebnej karierze i egzotycznych podróżach. Uczniowie grupy PPiONL będą mogli zapoznać się z podstawową wiedzą w zakresie: nomenklatury zawodowej, opisami stanowisk i obowiązków personelu pokładowego i obsługi naziemnej lotniska (w języku polskim i angielskim). Grupa PPiONL będzie też miała okazję doświadczyć wrażeń z życia zawodowego pracowników PPiONL podczas zajęć w symulatorze lotów, oraz zapoznania się w obu językach z programami i systemami szkoleniowymi stosowanymi przez różne linie lotnicze.
Poza wiedzą i kompetencjami specyficznymi dla zawodu PPiONL uczniowie tej grupy, tak jak wszyscy uczniowie liceum, będą musieli posiąść wiedzę z zakresu podstawy programowej obowiązującej w liceach ogólnokształcących. Nauka w naszym Liceum przygotuje ich nie tylko do wybranego kierunku studiów, ale także przygotuje tych, którzy będą chcieli związać swoją przyszłość z branżą „Hospitality Management”, czyli szeroko rozumianym sektorem usług turystycznych.
Rozszerzenia:
- język angielski
- geografia lub biologia (1 do wyboru)
- matematyka lub wiedza o społeczeństwie (1 do wyboru)
Przedmioty punktowane:
- język polski
- matematyka
- język angielski/ biologia
- geografia/ WOS
Najbardziej prawdopodobne kierunki studiów dla absolwentów
- Analityka gospodarcza
- Zarządzanie w biznesie
- Ekonometria
- Finanse i rachunkowość
- Międzynarodowe Stosunki Gosp.
- Lotnictwo cywilne
- Turystyka
- Bankowość/Inwestycje
- Ekonomia
- Prawo Gospodarcze i Podatkowe
- Logistyka
- MEiL Politechnika Warszawska
- Hotelarstwo i Gastronomia
Klasa 1m Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW)
NOWOŚĆ absolwenci otrzymają certyfikat MON!
OPW to oferta dla uczniów zdyscyplinowanych, aktywnych sportowo, zainteresowanych nauką i lubiących się uczyć, których cechuje szacunek dla munduru, wysoki poziom dyscypliny wewnętrznej, umiejętność organizacji i zarządzania czasem własnym i innych oraz umiejętność wykonywania oraz wydawania poleceń i rozkazów.
OPW to klasa mundurowa, nad którą nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. W oddziale realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy. Absolwent klasy otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych oraz możliwość odbycia skróconego do 12 dni szkolenia podstawowego w jednostce wojskowej.
W trakcie nauki w klasie OPW, oprócz zdobywania wiedzy ogólnej zgodnie z podstawą programową, uczniowie będą szkolić się pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, w tym byłego żołnierza Jednostki Specjalnej. Realizowane bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie bojowe, szkolenie logistyczne oraz szkolenie z wybranych przepisów prawa wpłynie pozytywnie na:
- kształtowanie postaw obronnych i patriotycznych młodzieży oraz wzmacnianie szacunku do symboli narodowych i wojskowych, historii i tradycji orężnych SZRP;
- zdobycie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu SZRP oraz przygotowanie uczniów do pełnienia różnych rodzajów służby wojskowej (zawodowej, terytorialnej, kandydackiej oraz w rezerwach osobowych);
- kształtowanie kompetencji przydatnych w służbie wojskowej oraz zdolności obronnych.
W przygotowaniu młodzieży do pracy w służbach mundurowych szczególny nacisk położony będzie na kształtowanie następujących cech:
- odporności na stres,
- umiejętności pracy w grupie,
- decyzyjności,
- dbałości o powierzone mienie,
- bardzo wysokiej sprawności fizycznej,
- obowiązkowości i odpowiedzialności,
- zdolność do działania i podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych,
- umiejętność prowadzenia negocjacji.
Poza wiedzą i kompetencjami specyficznymi dla formacji wojskowych/policyjnych uczniowie OPW, tak jak wszyscy uczniowie liceum, będą musieli posiąść wiedzę z zakresu podstawy programowej obowiązującej w liceach ogólnokształcących, co łącznie przygotuje ich nie tylko do wyboru dowolnego kierunku studiów, ale lepiej przygotuje tych, którzy będą chcieli związać przyszłość z służbami mundurowymi.
Rozszerzenia:
- geografia
- wiedza o społeczeństwie
Przedmioty punktowane:
- język polski
- matematyka
- geografia
- WOS
Najbardziej prawdopodobne kierunki studiów dla absolwentów
- Bezpieczeństwo narodowe/międzynarodowe
- Bezpieczeństwo wewnętrzne
- Zarządzanie w służbach
- Zarządzanie kryzysowe
- Wyższa Szkoła Policyjna
- Uczelnie Wojskowe i Policyjne.
- ASzWoj
- Ochrona osób i mienia
- WAT Wyższa Szkoła Pożarnictwa
- Logistyka
Zasady rekrutacji
Do składania wniosków o przyjęcie do naszego Liceum zapraszany absolwentów szkół podstawowych. Pierwszeństwo mają laureaci lub/i finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursów ponad wojewódzkich i wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
O przyjęciu kandydata do oddziału wybranego jako pierwszy decyduje lokata uzyskana na liście kandydatów do wybranego oddziału. W przypadku nieuzyskania wymaganej liczby punktów kandydat może być przyjęty do oddziału wybranego jako drugi, jeśli uzyskana liczba punktów zapewnia odpowiednią pozycję na liście.
Punktacja rekrutacyjna
Suma punktów rekrutacyjnych składa się z sumy wyników egzaminu ósmoklasisty, ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz dodatkowych osiągnięć.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty otrzymane za zadania egzaminacyjne z j. polskiego, matematyki i j. nowożytnego pomnożone są przez odpowiedni mnożnik, który dla j. polskiego oraz matematyki wynosi 0,35, a dla języka nowożytnego – 0,30.Dla przykładu: dla ucznia, który otrzymał 100% z każdego z ww. przedmiotów, punktacja ta wynosi dla j. polskiego i matematyki 100×0,35×2=70 pkt; oraz dla j. nowożytnego 100×0,30=30 pkt, co daje sumę: 100 punktów.
Pod uwagę brane są oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły jako brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do danego oddziału tej szkoły.
Dla przykładu: uczeń, który otrzymał oceny bardzo dobre z każdego z przedmiotów, czyli j. polski, matematyka oraz 2 przedmiotów wskazanych przez szkołę, otrzymuje 68 punktów, czyli łączna punktacja za wyniki w nauce wynosi 168 punktów.
Tabela nr 1 Punkty za oceny
Przedmioty | Oceny | Punktacja |
Za oceny z j. polskiego, matematyki oraz dwóch wskazanych przez szkołę przedmiotów | celujący | 18 |
bardzo dobry | 17 | |
dobry | 14 | |
dostateczny | 8 | |
dopuszczający | 2 |
Absolwentowi szkoły podstawowej zwolnionemu z obowiązku zdawania egzaminu ósmoklasisty przelicza się punkty z j. polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego według tabeli numer 2.
Tabela nr 2
Oceny | Punkty j. polski oraz matematyka | Punkty j. nowożytny |
celujący | 35 | 30 |
bardzo dobry | 30 | 25 |
dobry | 25 | 20 |
dostateczny | 15 | 10 |
dopuszczający | 10 | 5 |
Oprócz punktów za wyniki w nauce szkoła nalicza punkty dodatkowe za osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły. Punkty są naliczane według zasad przedstawionych w tabeli nr 3.
Tabela nr 3 Punkty dodatkowe za osiągnięcia w zawodach, olimpiadach, etc.
Osiągnięcia | Zakres | Punkty |
I. Zawody wiedzy – konkurs organizowany przez kuratorów oświaty:
|
ponadwojewódzki |
|
II. Zawody Wiedzy – Konkurs organizowany przez kuratorów oświaty:
|
wojewódzki |
|
III. Zawody wiedzy
|
międzynarodowy lub ogólnopolski |
|
IV. Zawody Wiedzy
|
ponadwojewódzki lub wojewódzki |
|
V. Uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy – organizowanych przez kuratorów oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły innych niż wymienione powyżej (artystyczne, sportowe) na szczeblu:
UWAGA: w przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno z wymienionych powyżej szczególnych osiągnięć tego samego szczebla i zakresu, przyznaje mu się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie w danych zawodach, przy czym maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia to 18 punktów. |
|
|
VI. za osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, a w szczególności wolontariatu | 3 | |
VII. Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem | 7 |