ŁÓDZKIE REFLEKSJE

Były diabły i anioły, Polska i Litwa, śpiew i milczenie… 23 października 2017 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi klasy drugie pod opieką A. Rogali i B. Marcinkowskiej obejrzały „Dziady”.

Występ był dobrym podsumowaniem lektury oznaczonej gwiazdką, czyli obowiązkowej. Uczniowie mogli odnaleźć w przedstawieniu znane motywy – matki cierpiącej czy lotu. Reżyser, wychodząc od pogańskiego obrzędu przywoływania dusz czyśćcowych, wskazał genezę postaci Gustawa-Konrada. Sceną, która szczególnie zapadła w pamięć, były egzorcyzmy dokonywane przez Księdza Piotra. Dwóch splątanych dłońmi aktorów odgrywało walkę, jaka odgrywała się w głównym bohaterze.

Czas po spektaklu został wykorzystany na krótkie spotkanie z trudną historią Łodzi. Park Ocalałych, pomnik Martyrologii Dzieci zwany pomnikiem „Pękniętego serca”, wreszcie Stacja Radegast, które zobaczyliśmy, to miejsca refleksji. Cieszy, że współcześnie myślimy o Łodzi jako o mieście rozwoju kulturowego i dialogu różnych kultur.