Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W 2011 r. 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy wyklętych.

1 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość upamiętniająca postać gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, Żołnierza Wyklętego, skazanego przez władze PRL na karę śmierci 24 lutego 1953 roku.

Na uroczystości gościliśmy Pana Wojciecha Szustakiewicza, Starostę Powiatu Żyrardowskiego, Pana Grzegorza Dobrowolskiego, Wicestarostę Powiatu Żyrardowskiego, Pana Dariusza Kaczanowskiego, Zastępcę Prezydenta Miasta Żyrardowa, Pana Marcina Rosińskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Żyrardowa, Pana Łukasza Gołębiowskiego, Dyrektora Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Macieja Małeckiego, Pana Michała Staniaka, Wójta Gminy Puszcza Mariańska, Pana Adama Lemiesza, Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie, Pana Piotra Siwierskiego, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko „Żaba” w Żyrardowie,Radnych Powiatu Żyrardowskiego, Panią Jolantę Walczak, Dyrektor ZSP nr 2 w Żyrardowie z uczniami,Panią Katarzynę Wychowaniec, Dyrektor ZSG w Bartnikach z uczniami, nauczycieli i uczniów z ZS w Wiskitkach,nauczycieli i uczniów z LO w Mszczonowie oraz przyjaciół szkoły.

Uroczystość rozpoczął apel poległych, Pan Zbigniew Dzik przywołał nazwiska„ Żołnierzy Wyklętych” poległych za ojczyznę w celu uczczenia ich pamięci. Następnie Pan Bogusław Nietrzebka, Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie przeprowadził niezwykłą lekcję historii. Zaprezentował biografię gen. „Nila”, szeroko ukazując działanie powojennego podziemia niepodległościowego i przybliżając historię innych Żołnierzy Wyklętych. Wszyscy obecni z wielką uwagą wysłuchali multimedialnego wykładu. Następnie odbył się konkurs wiedzy, zwycięzcy otrzymali nagrody.

Pani Dyrektor podziękowała Dyrektorowi Bogusławowi Nietrzebce i pracownikom Muzeum Mazowsze Zachodniego za przygotowanie i uczczenie w naszej szkole Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zaprosiła do obejrzenia wystawy i na poczęstunek.

Dziękujemy gościom i uczniom za liczne przybycie na dzisiejszą uroczystość.

List od Pana Macieja Małeckiego, Posła na Sejm RP