„Mój Przyjaciel Futrzak” zdobył nagrodę Brązowego Wilka

„Mój Przyjaciel Futrzak” to projekt, który zdobył nagrodę Brązowego Wilka w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” dla szkół średnich, w ramach której uczniowie realizują opracowane przez siebie projekty społeczne. Głównym założeniem projektu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej: Martyny Dukaczewskiej, Kacpra Sabata , Kingi Barańskiej, Julii Tkacz i Sebastiana Świdra, było zwrócenie uwagi na problem bezdomności zwierząt. Uczniowie chcieli przede wszystkim  wesprzeć działalność schroniska dla zwierząt bezdomnych w Żyrardowie, a poprzez swoje działania zachęcić kolegów i koleżanki do wolontariatu oraz zwiększyć wrażliwość ludzi na los porzuconych zwierząt. Po etapie planowania przeszli do wcielenia swoich planów w życie. Można było obserwować pełne pasji wpisy na facebookowym blogu „Mój Przyjaciel Futrzak”. Najwięcej satysfakcji dawało grupie odwiedzanie zwierzaków w schronisku, wyprowadzanie psów na spacery, odzew społeczności szkolnej i lokalnej  na licytację charytatywną na rzecz schroniska. Najpiękniejsze dla uczniów momenty, to widok szczęśliwego zwierzaka, któremu udało się znaleźć dom, jak również zaangażowanie ludzi w zbiórkę pieniędzy, licytację czy przynoszenie karmy i zabawek dla zwierzaków w ramach projektu. Były też momenty smutne, na przykład, kiedy po feriach pojawiało się w schronisku coraz więcej porzuconych zwierząt. Świadomość, że trzeba jeszcze więcej działać, jeszcze bardziej uświadamiać i nieść dobro, angażowała uczniów w różnorodne działania na rzecz schroniska. Projekt został oceniony i nagrodzony przez kapitułę „Zwolnionych z Teorii” prestiżowym tytułem „Brązowego Wilka” za najlepszy projekt w instytucji.

W imieniu grupy projektowej dziękuję Pani Dyrektor Urszuli Matusiak oraz Radzie Pedagogicznej za pomoc i umożliwienie realizacji projektu.

Serdecznie również dziękuję Panu Bogdanowi Ruszkowskiemu za bezinteresowną pomoc przy projekcie oraz każdemu, kto wspomógł działania młodzieży w tej wspaniałej akcji.

Osobiście jestem również bardzo wdzięczna Pani Profesor Marzenie Żuchewicz za zaangażowanie mnie w pomysł udziału w „Zwolnionych z Teorii”

Dziękuję grupie projektowej, że miałam możliwość bycia Waszym opiekunem, wspierania Waszych działań i podziwiania Waszego zapału i konsekwencji w działaniu. Jestem również dumna, że pomimo ukończenia projektu, zostaliście na stałe wolontariuszami schroniska i Wasza przygoda w niesieniu dobra się nie kończy …… .

Małgorzata Drązikowska