ŚPIEWAJĄCO, A NIE JAK W PIOSENCE – Studniówka 2019

Piękny, radosny, dostojny pierwszy dorosły bal już za tegorocznymi maturzystami. Równo sto dni po nim napiszą egzamin dojrzałości.

Hej, za rok matura”

– śpiewały żartobliwie Czerwone Gitary w kultowej piosence, pokazując lekceważący stosunek do egzaminu ucznia, który „ma jeszcze czas”. Matura wydaje mu się przynajmniej tak odległa jak trzydziestka, trudno więc zrozumieć, po co ma się trzy lata pilnie uczyć, słuchać nauczyciela i aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Jeśli jednak warunki są sprzyjające (zdrowie, dobre samopoczucie, nauczyciel o odpowiadającym mu temperamencie stosujący nowoczesne metody, a do tego przyjazna szkoła – vide wszystko to w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej), potrafi dać z siebie wiele.

Trzy lata nasi licealiści dojrzewali, zdobywali wiedzę, doświadczenie, przyjaciół, a na studniówce mądrze podziękowali, używając szczerych i wzruszających słów. Najpierw – Pani Dyrektor Urszuli Matusiak za: „przygotowanie najlepszej ścieżki, na której zdobyliśmy wiedzę, zasady i życiowe cele (…), włożenie wszelkich starań w nasz rozwój: za uwypuklanie naszych zalet w każdym projekcie oraz za uświadomienie mocy ludzkiej pasji podczas wszystkich wykładów, (…) stworzenie wzorowego miejsca do pracy nad sobą”. Potem – wychowawcom Pani Annie Rogali i Panu Zbigniewowi Dzikowi – którzy: „prowadzili nas przez trzy lata, dodawali odwagi, kiedy jej brakowało, ukazywali liczne możliwości i pomysły do zrealizowania, a szczególnie pomagali odkrywać i pielęgnować nasze talenty, (…) zawsze wspierali nas aż do finału każdego przedsięwzięcia”. Dalej  – wszystkim nauczycielom „za każde 45 minut, każdy poprawiony sprawdzian, anielską cierpliwość, poświęcenie i oddanie, a przede wszystkim za ciepło i uśmiech”. Na końcu  – rodzicom za: „zrozumienie, iskrę uwagi i opieki (…) oraz wartości, które teraz możemy wnieść w dorosłe życie”.

Te celne spostrzeżenia są skutkiem wnikliwej oceny pracy z nimi – przygotowania do konkursów, olimpiad, udziału we wspólnych projektach, prowadzeniu codziennych zajęć. Zapewne dlatego wygłosili je nasi wzorowi uczniowie – Weronika Buczna, Wiktoria Rypkowska, Mateusz Kurek. Nie mniej wzruszające były podziękowania wygłoszone w imieniu Rodziców przez Panią Agnieszkę Paluch.

Minęła studniówka”

Było wesoło, ale z umiarem. Zabawę poprzedził jak zawsze taniec. Pięknie ubrani trzecioklasiści dali pokaz tradycyjnego poloneza, do którego przygotowywali się pod kierunkiem Pani Edyty Drązikowskiej. Tańczyli dostojnie, poważnie i z zaangażowaniem. Oby w ten sposób potraktowali też egzamin dojrzałości. Przyjęcie studniówkowe, przygotowywane przez uczniów (Klaudia Czarnowska, Natalia Pawlik, Mateusz Kurek) i Rodziców (Marzena i Robert Pawlik, Renata Czarnowska, Bogumiła Kuran) od trzech lat, przebiegło znakomicie. Szkło, które potłukło się „z wielkim hukiem”, na pewno w połączeniu z nauką przyniosą szczęście.

Za miesiąc matura”

Do egzaminu zostało niewiele czasu, a materiału, który trzeba powtórzyć, duuużo: geometria analityczna, funkcje tekstu, strona bierna… Żeby nie było paniki („Ojejku, co to będzie!”) i strachu przed niepowodzeniem („Znów za rok matura”), lepiej skorzystać ze wskazówek Pani Dyrektor Urszuli Matusiak i Pani Starosty Powiatu Żyrardowskiego Beaty Sznajder i uwierzyć w sukces, który jest skutkiem ciężkiej pracy. Wtedy na pewno wszyscy zdadzą egzamin śpiewająco – czego sobie i Wam życzymy.

Anna Rogala

fot. Życie Żyrardowa